Twój partner handlowy wymaga zalegalizowania dokumentu handlowego, świadectwa lub zaświadczenia, występujesz w przetargu i żądają od Ciebie weryfikacji dokumentów? Zgłoś się Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, która dokonuje czynności legalizacyjnych w imieniu KRAJOWEJ IZBY GOSPODARCZEJ w WARSZAWIE.

Obsługujemy klientów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00

Przedpłaty za usługi legalizacyjne, po wcześniejszym uzgodnieniu kosztów legalizacji, należy przesyłać na konto IGPW w Banku PKO BP 97 1020 3844 0000 1102 0161 5137.

UWAGA
Izba Gospodarcza nie potwierdza kserokopii dokumentów „za zgodność z oryginałem” . W przypadku konieczności uwierzytelnienia kserokopii dokumentu eksporter przygotowuje własne oświadczenie  kierowane do zagranicznego klienta potwierdzające informacje zawarte w kserokopii dokumentu. Kserokopia dokumentu (bez potwierdzenia) jest załącznikiem do oświadczenia podlegającego legalizacji.

Podstawa  prawna

Czynności  legalizacyjne są dokonywane przez Krajową Izbę Gospodarczą na podstawie art. 12 w związku z ust. 1, 2 i ust. 4 pkt 3 ustawy o izbach gospodarczych z dnia 30.05.1989 r. (Dz. U. Nr 35 z 1989 r. i Nr 75 z 1992 r.), z późniejszymi zmianami, na rzecz podmiotów zarejestrowanych w Polsce, stosownie do przepisów wymienionej ustawy o izbach gospodarczych oraz celów określonych statutem Krajowej Izby Gospodarczej.

Rodzaje legalizowanych dokumentów handlowych

Usługą legalizacyjną objęte są różnego rodzaju dokumenty stosowane w handlu międzynarodowym, od dokumentów autorstwa wnioskodawcy, świadectw i zaświadczeń urzędów państwowych i samorządowych, do poświadczeń autentyczności kopii, kserokopii dokumentu na podstawie okazanego oryginału włącznie.

Rodzaje legalizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą dokumentów:

  1. Dokumenty handlowe i eksportowe, m.in. faktury, deklaracje, specyfikacje, umowy, pełnomocnictwa, tłumaczenia inne niż przysięgłe.
  2. Dokumenty przewozowe np. konosamenty, faktury transportowe i inne związane z przewozem.
  3. Świadectwa wydane przez urzędy weterynaryjne, sanitarne, inspekcję handlową.
  4. Świadectwa i zaświadczenia wydane przez upoważnione jednostki administracji państwowej, samorządu terytorialnego.
  5. Poświadczanie świadectwa pochodzenia wystawionego przez urząd celny uwarunkowane wymogami kraju odbiorcy towaru.
  6. Wystawianie, na podstawie świadectw pochodzenia wystawionych przez urząd celny, dodatkowych świadectw niepreferencyjnego pochodzenia towarów na formularzach Krajowej Izby Gospodarczej, jeśli zagraniczny odbiorca towaru żąda wystawienia takiego świadectwa, w związku z realizacją płatności za towar.

Nie dokonujemy legalizacji:

  1. zaświadczeń i raportów bankowych,
  2. zaświadczeń i decyzji wydanych przez urzędy skarbowe,
  3. dokumentów sądowych, w tym sądów arbitrażowych,
  4. długo i krótko terminowych deklaracji dostawcy,
  5. elektronicznie generowanych deklaracji celnych,
  6. dokumentów urzędowych podlegających legalizacji Apostille,
  7. kserokopii lub dokumentów nie podpisanych,
  8. tłumaczeń wykonanych przez tłumaczy przysięgłych i dokumentów potwierdzonych notarialnie, których procedurę legalizacji określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

 

Przedsiębiorca występujący do Izby Gospodarczej o legalizację dokumentów po raz pierwszy musi zostać poddany Uwierzytelnieniu (Procedura i wymagane dokumenty znajdują się poniżej).

 

Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ: